|  | 

Jasienica24

Rab

Rab
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Rab to malownicza wyspa położona równolegle do pasma górskiego Welebit. Zimny wiatr bora przyczynił się do tego, że wschodnią część wybrzeża stanowią strome i surowo wyglądające skały. Z kolei wybrzeże ulokowane w zachodniej części wyspy jest osłonięte od wiatru, w wyniku czego jest również bardziej łagodne. Podobnie wygląda kwestia klimatu: na wschodzie panuje dużo niższa temperatura, aniżeli w zachodniej części Rabu. Jest tu także dużo więcej terenów zielonych oraz lasów.

Przed przybyciem rzymian wyspa nosiła nazwę Abra lub Scadurna. Kiedy zaś przeszła pod rzymskie panowanie jej nazwa została zmieniona na Rab. Łagodne i piaszczyste wybrzeże oraz wysokie temperatury panujące w jej zachodniej części każdego roku przyciągają spragnionych słońca wczasowiczów.

Miasto Rab

Rab jest głównym i najbardziej popularnym wśród turystów miastem wyspy. W czasach wczesnochrześcijańskich było znajdowała się tu siedziba biskupstwa. Słowianie przybyli na tereny obecnego Rabu około VI wieku. Miasto zostało podbite przez Franków, po czym władzę przejęła Wenecja.

Do XV wieku miasto kilkakrotnie znajdowało się pod rządami węgierskich władców. Ostatecznie jednak władzę nad wyspą przejęła Wenecja, która objęła panowanie na około cztery stulecia.

Charakterystycznym elementem miasta są cztery wspaniałe dzwonnice. Ponadto warto zwrócić uwagę na zachwycające weneckie zabudowania. Przy głównych ulicach wznoszą się wspaniałe rezydencje z portalami wykonanymi w stylu romańskim.

Potężne średniowieczne mury otaczały niegdyś obszar Starego Miasta. Niestety te znajdujące się w południowej części Rabu zostały ziszczone. Można jednak obejrzeć fragment murów wzniesionych dla ochrony Nowego miasta (Varos).

Co warto zwiedzić?

1. Katedra Mariacka (Katedrala sv. marija Velika) została wzniesiona w stylu romańskim. W 1177 roku świątynię konsekrował papież Aleksander III. Fasada wykonana została z naprzemiennie układanych warstw białego i łososiowego kamienia. Nad wejściem w tympanonie podziwiać można pięknie rzeźbioną XVI-wieczną Pietę autorstwa Petara Trogiranina.

Trójnawowe wnętrze świątyni podzielone jest rzędami kolumn. Na uwagę zasługuje wspaniała XV-wieczna chrzcielnica oraz piękny poliptyk datowany na 1350 rok, będący dziełem Paola Veneziana.

W prezbiterium znajduje się zachwycające cyborium otoczone czterema kolumnami wykonanymi z marmuru. Warto obejrzeć również relikwiarz św. Krzysztofa pochodzący z XII wieku.

W sąsiedztwie kościoła wznosi się najwyższa budowla na wyspie. Dzwonnica zbudowana została w XIII wieku.

ADRES: Ulica Ivana Rabljanina

 

Podobne wpisy o podróżach:

rab

ABOUT THE AUTHOR

Related Articles

 • Intermot jasienica

  Intermot jasienica

  Osłonięcie tablicy w Oświęcimiu „Nie wyglądało to groźnie, przyszło po tatę dwóch mężczyzn w cywilu, z biało-czerwonymi opaskami na rękawach, jeden miał karabin, Kazali mu się zbierać, nie mówili dlaczego, dokąd i na jak długo, Ale tata miał chyba jakieś przeczucie, bo gdy się z nami zegnał, każdemu z dzieci podał rękę i powiedział: “Zostań

 • Dalmacja

  Dalmacja

  Dalmacja stanowi najpopularniejszy wśród turystów region Chorwacji. Rozwój turystyki został zahamowany pod koniec XX wieku, kiedy początek lat 90. przyniósł za sobą wojnę i spustoszenie. Obecnie jednak kraj podniósł się z turystycznego upadku i każdego roku gości coraz większą liczbę wczasowiczów. Piaszczyste plaże, śródziemnomorski klimat, strome, skaliste wybrzeża oraz pełne zieleni parki narodowe działają jak

 • Knin

  Knin

  Knin to nieduże chorwackie miasto położone przy drodze łączącej Split z Zagrzebiem. Miasto ulokowane zostało na płaskowyżu, a jego strategiczna lokalizacja miała duże znaczenie dla historii tego regionu. W X wieku nazwą miasta było Ad Tenen. W tym okresie wzniesiono potężną fortecę Najświętszego Zbawiciela (Sveti Spas). Knin to również miasto, w którym niegdyś odbywały się

 • Pałac książęcy (Knezev Dvor)

  Pałac książęcy (Knezev Dvor)

  2. Pałac książęcy (Knezev Dvor) jest budynkiem zamkniętym dla zwiedzających. Ulokowany w centrum Rabu w sąsiedztwie portu. Ten romański pałac zbudowany został w XIII wieku. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie przebudowywany. Za pierwszym razem poprawki zostały dokonane w myśl stylu gotyckiego, zaś kolejne przeróbki miały miejsce w epoce renesansu. Okna budowli są przykładem weneckiego gotyku.

 • Kościół św. Franciszka (Sv. Frane)

  Kościół św. Franciszka (Sv. Frane)

  7. Kościół św. Franciszka (Sv. Frane) łączy w swej architekturze dwa style: gotycki i renesansowy. Świątynię zbudowano w północnej części miasta w 1491 roku. Warto przyjrzeć się wspaniałej fasadzie świątyni, która inkrustowana została trzema muszlami. ADRES: Parco Komrcar 8. Kaplica św. Antoniego Padewskiego (Sv. Antun) jest to niewielka budowla sakralna wzniesiona w stylu barokowym. Kościół